TuEłk – portal lokalny

Portal lokalny o Twojej okolicy

Czas w mieście odmierza zabytkowy zegar, który znajduje się na wieży kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w centrum miasta. Taki zabytkowy zegar wymaga specjalnego traktowania. Od początku zajmuje się nim i regularnie go konserwuje zegarmistrz Józef Karwowski.

Ruszył ponownie przed wizytą papieża
Od zakończenia II wojny światowej wskazówki tarczy zegara stały nieruchomo. Pan Józef Karwowski przywrócił jego działanie przez wizytą Jana Pawła II, która odbyła się w 1999 roku.

Jak sam opowiadał, sam zegar nie stwarzał problemów, jeżeli chodzi o jego naprawienie. Problemem było zdjęcie starych tarcz, które były skorodowane i wymiana ich na nowe. Podczas akcji pomagała miejscowa straż pożarna.

Mechanizm w zegarze jest tak skonstruowany, że wymaga regularnego nakręcania. Bez tego nie odmierza czasu. Zegarmistrz nakręca go co tydzień, a konserwuje raz do roku, gdyż wszystkie części wymagają smarowania.

Zegarmistrz musi wdrapać się po wąskiej drabinie na wieżę aby nakręcić zegar, jednak jak zapewnia wciąż będzie dbał o symbol miasta.